26 kwiecień 2024

Centrum Informatyki AGH otwarte

Katedra Informatyki AGH ma jeden z najnowocześniejszych budynków w Europie

28 marca 2012 roku obyło się uroczyste otwarcie Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego budowa trwała dwa lata, kosztowała niemal 65 mln zł i w 85 procentach została sfinansowana ze środków unijnych, pozostała część to wkład własny uczelni. Na powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych znajduje się 15 specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych, multimedialne sale wykładowe, seminaryjne i wykładowo-konferencyjne. Doskonałej jakości sprzęt pozwala m.in. organizować telekonferencje, w których może brać udział do dwudziestu ośrodków jednocześnie. Dzięki temu można bezpośrednio łączyć się z innymi uniwersytetami i organizować prelekcje najlepszych światowych naukowców. – To duża szansa dla naszych studentów. Będą mogli nie tylko wysłuchać ciekawych wykładów, ale też zadać pytania wybitnym specjalistom – zapewnia dr inż. Robert Straś z Katedry informatyki.

Budynek posiada najwyższej klasy instalacje sieci Wi-Fi. Zainstalowano zintegrowany system telefonii IP pozwalający na pełną współpracę z systemami telekonferencyjnymi oraz innymi aplikacjami sieciowymi. Znajduje się tu również serwerownia wyposażona w precyzyjną klimatyzację oraz wysokowydajny system obliczeniowy USC. Powiązanie tych technologii w jeden spójny sposób stanowi rozwiązanie unikatowe w skali kraju. Centrum stwarza niespotykane na innych uczelniach możliwości do zapoznania się z najnowocześniejszymi technologiami IT. Duże wrażenie robi laboratorium wirtualnej rzeczywistości i wizualizacji 3D. – Wykorzystujemy nowe techniki komunikacji z komputerem poprzez ruchy ciała, gesty i mowę. Studenci będą mogli pracować nad wizualizacjami, animacjami i interakcjami z komputerem, które są niezbędne podczas opracowywania gier komputerowych. Dysponujemy najnowszymi procesorami i kartami graficznymi, a także stanowiskami do rejestrowania ruchu postaci – mówi dr inż. Witold Alda z Katedry Informatyki. Studenci będą pracować ze sprzętem umożliwiającym tworzenie najbardziej wyrafinowanych projektów. Krakowskie Centrum Informatyki będzie kształcić najlepszych informatyków w kraju. Na pierwszy rok zostało już przyjętych 180 kandydatów. – Będziemy jednak stopniowo zwiększać ich liczbę do 220–240 studentów – zapowiada prof. Krzysztof Zieliński, Kierownik Centrum Informatyki AGH.

Projekt zrealizowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Działania 1.1 Poprawa jakości usług edukacyjnych, oś priorytetowa 1.

Ilona Trębacz

na podstawie informacji opracowanej przez Centrum Informatyki