Vivat Akademia
Strona GłównaVivat AkademiaSWAGHKontakt
Szanowni Absolwenci
09 listopad 2010

W ubiegłym roku obchodziliśmy w sposób podniosły Jubileusz 90-lecia naszej zacnej i znakomitej uczelni Akademii Górniczo-Hutniczej.

W obecnym roku w murach tej wspaniałej uczelni świecimy Jubileusz 65-lecia Stowarzyszenia Wychowanków AGH, które jest najstarszym tego rodzaju stowarzyszeniem działającym w kraju. Od zarania swojej działalności, było i jest otaczane przez władze uczelni specjalną troską za co urzędującemu Rektorowi i Jego Władzom publicznie, tak od serca gorąco dziękujemy.

Stowarzyszenie Wychowanków AGH powstało dzięki usilnym staraniom wielu jej absolwentów, którzy ukończyli studia przed 1939 rokiem, a po okresie wojennym ofiarnie podjęli ciężar odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Stowarzyszenie Asystentów Akademii Górniczej utworzone w 1923 roku zwołało na 8 grudnia 1945 roku do Krakowa zjazd wychowanków. Nasi koledzy, założyciele Stowarzyszenia w nazwie zaakcentowali „Wychowankowie”, a nie „Absolwenci”, dla szczególnego podkreślenia wychowawczej roli uczelni mającej swoje źródła w trudzie, patriotyzmie i solidarności zawodowej.

Drodzy Wychowankowie

Niniejszy numer naszego periodyku zawiera informacyjne treści uczelniane, stowarzyszeniowe, a przede wszystkim referaty na Jubileuszową Konferencję: „Rola Stowarzyszenia Wychowanków AGH w integracji uczelni z Wychowankami i przemysłem”.

Wszystkim Koleżankom i Kolegom uczestniczącym w obchodach jubileuszowych stowarzyszenia życzymy wielu niecodziennych doznań, ciepłych i serdecznych spotkań koleżeńskich w murach uczelni i jak zawsze pięknym starym Krakowie.

Wszystkim czytelnikom naszego periodyku życzę przyjemnej lektury i serdecznie zapraszam do współpracy w redagowaniu periodyku „Vivat Akademia”.

Artur Bęben
Redaktor Naczelny