Vivat Akademia
Periodyk Akademii Górniczo-Hutniczej
26 czerwiec 2022
Strona GłównaVivat AkademiaSWAGHKontakt
Koło Trybunalskie na kajakach
29 listopad 2010

Działające w regionie piotrkowskim Koło Stowarzyszenia Wychowanków AGH niedawno przyjęło nazwę Trybunalskie. Skupia około 40 członków pochodzących z Piotrkowa, Radomska, Bełchatowa i innych miejscowości tego regionu. Rzecznikiem jest członek honorowy Stowarzyszenia Stanisław Dyguda. Już po raz drugi, wspólnie z kolegami, zorganizował atrakcyjne spotkanie z udziałem przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia. Przed dwoma laty hucznie obchodzili, wtedy jeszcze jako koło piotrkowsko-bełchatowskie, dwudziestolecie działalności koła uświetnione udziałem mistrza Wiesława Ochmana, ogłoszonego wtedy członkiem honorowym koła. W tym roku 21 i 22 sierpnia, przy wspaniałej pogodzie, odpoczywali i obradowali nad Pilicą. Główną atrakcją był spływ kajakowy. Na wodzie prawie trzy godziny spędziło 18 uczestników spotkania. Reszta odpoczywała i czekała na gości z Krakowa w gospodarstwie agroturystycznym „Nad Pilicą” w Krzętowie. Zanim wszyscy przystąpili do bardzo smacznego obiadu odbyło się zebranie koła. Po powitaniu gości przez Stanisława Dygudę przewodniczący honorowy Stowarzyszenia doc. Kazimierz Matl podziękował za zaproszenie i poinformował zebranych o wysokiej ocenie aktywności koła przez Zarząd Główny Stowarzyszenia. I wtedy wiceprzewodniczący prof. Artur Bęben udekorował odznaką honorową „Zasłużony dla Stowarzyszenia” Bolesława Herudzińskiego i Andrzeja Kacperskiego, a innym wręczył medale jubileuszowe, a jeszcze innym – książki, które sam napisał. Na zakończenie poprosił o liczny udział w uroczystościach jubileuszowych 65-lecia Stowarzyszenia zaplanowanych na 22 października 2010.

fot. arch. autora

Co było potem, opisał w sprawozdaniu kol. Bernard Telążka.

„Po obiedzie wszyscy uczestnicy spotkania udali się autokarem na zwiedzanie letniej rezydencji kolegi Stanisława Nowaka na jego zaproszenie, do miejscowości Rudka. Kolega Stanisław słynie w tym środowisku z uprawy kwiatów, głównie dalii. Oglądaliśmy ponad 120 odmian tych kwiatów. Żona Stanisława – Anna, jest głównym opiekunem ogrodu i jej zasługą jest jego piękny wygląd i bogaty zbiór. W dowód uznania za ofiarne zaangażowanie się państwa Nowaków w zorganizowanie tego zebrania, goście z AGH obdarowali panią Anię maskotką Lajkonika, a kolegę Stanisława ozdobną lampką górniczą. Po obfitym poczęstunku napojami chłodzącymi, uczestnicy wrócili autokarem do bazy noclegowej w Krzętowie na relaks.

fot. arch. autora

Następnym punktem planowanym na ten dzień była uroczysta kolacja z ogniskiem, grillem i tańcami. Kolacja rozpoczęła się o godz. 19. Były przemówienia, gratulacje i toasty. Stół był obficie zastawiony. Muzykę do tańca zorganizował Stanisław Nowak. Zespół grał wspaniale do tańca i do śpiewu.

Szczególnie pięknie i wesoło było, gdy do zabawy włączyła się młodzież z sąsiedniego ogniska. Należy tu pokreślić, na co zwrócili uwagę nasi starsi koledzy, że młodzież zachowywała się wzorowo i kulturalnie. Zabawa zakończyła się po godz. pierwszej w nocy.”

Następnego dnia, po śniadaniu spotkanie dobiegło końca. Po bardzo miłych pożegnaniach jedni wyjechali do Krakowa, drudzy do Piotrkowa. Wszyscy zadowoleni ze wspólnie spędzonych chwil.

Według protokołu byli obecni w Krzętowie: Małgorzata Biurkowska, Bożena i Stanisław Buczko, Janina i Zdzisław Chmielarzowie, Teresa i Jan Dolatowie, Stanisław Dyguda, Janina i Bolesław Herudzińscy, Barbara i Andrzej Kacperscy, Zofia Łopacińska, Maria Kuś, Anna i Stanisław Nowakowie, Anna i Antoni Rekowie, Elżbieta i Andrzej Roratowie oraz Bernard Telążka.

Zarząd Główny SW AGH reprezentowali: Artur Bęben, Kazimierz Matl, Henryk Konieczko, Renata Wacławik-Wróbel i autor tej notatki.

Andrzej Miga

fot. arch. autora