29 marzec 2024

Drodzy Absolwenci

Kolejny 11 numer Vivat Akademia wydajemy pod koniec bardzo szczególnego dla nas roku, ciekawego w wydarzenia związane z obchodami 100-lecia powołania Akademii Górniczo-Hutniczej . Warto więc przypomnieć, że choć akademia otwarta została w 1919 roku, to sam moment jej powołania nastąpił 31 maja 1913 roku, dekretem wydanym przez cesarza Franciszka Józefa. Z tej okazji w czerwcu odbyły się dwudniowe uroczystości, na zakończenie których odbył się na świeżym powietrzu i przy ładnej pogodzie Wielki Piknik AGH.

prof. Artur Beben - fot. Paweł Stachnik

prof. Artur Beben

W poprzednim numerze pisaliśmy o górniku mgr. inż. Bolesławie Polańczyku, jedynym w okresie II wojny światowej spośród wszystkich absolwentów AGH „Cichociemnym”. W obecnym numerze piszemy o „Cichociemnym”, ale studencie Wydziału Górniczego AG Bronisławie Grunie, ostatnim przewodniczącym (1939 rok) Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej. Zamieszczamy także relację ze spotkania autorskiego poetki Pani Bronisławy Betlej, której tomik wierszy „W zgodzie z górniczą tradycją – AGH pełna historii”, wydało Stowarzyszenie Wychowanków AGH.

W niniejszym numerze zamieszczamy także wspomnienie o profesorze Mieczysławie Lasoniu, twórcy unikalnego laboratorium do badań sorpcji par i gazów na powierzchni ciał stałych. Znajdziecie również materiały z bieżącej działalności uczelni

Staramy się, aby szeroko ukazywać wspaniałe i twórcze talenty, a także osiągnięcia zawodowe naszych absolwentów, które wzbogacają świetność naszej kochanej uczelni. Cieszymy się, że wielu z was pisze do nas i ponawiamy prośbę; piszcie do nas bez skrępowania, bowiem Wasze relacje mocno wzbogacają treści Vivat Akademia.

Serdecznie po koleżeńsku zapraszam do współpracy.

Artur Bęben – Redaktor Naczelny

Odessa – zachód słońca – fotografia wykonana 20.08.2013 podczas wyprawy SW AGH, o której można przeczytać w niniejszym wydaniu
VA na str. 51–52 (fot. Roman Major)

VA na str. 51–52 (fot. Roman Major)