19 marzec 2024

Tytuł Doktora Honoris Causa dla Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusza Słomki i prof. Janusza Szmyda

5 marca 2015 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się uroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa jednej z najlepszych uczelni technicznych w Japonii – Shibaura Institute of Technology – dwóm przedstawicielom AGH: Rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeuszowi Słomce oraz Pełnomocnikowi Rektora ds. Współpracy z Japonią prof. Januszowi Szmydowi.

Uroczystość była dopiero trzecim i czwartym przyznanym Doktoratem Honoris Causa w 90-letniej historii Shibaura Institute of Technology. Zarówno Rektor AGH, jak i prof. Janusz Szmyd, otrzymali to wyróżnienie w uznaniu wieloletnich zasług w rozwijaniu współpracy polsko-japońskiej.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Charge d’Affaires ad interim Japonii Pan Hiroshi Matsumoto. Podkreślił on znaczenie współpracy polsko-japońskiej i pogratulował obu uczelniom owocnego rozwijania wzajemnych relacji.

W ceremonii wzięli udział również przedstawiciele japońskiej uczelni, którzy omówili szeroką działalność naukową oraz organizacyjną Shibaura Institute of Technology, a także podsumowali 10 lat współpracy pomiędzy naszymi instytucjami. W wydarzeniu uczestniczyli także japońscy studenci, którzy przez kolejne dwa tygodnie pracowali w ramach wymiany studenckiej Winter School AGH-SIT.

Bartosz Dembiński

fot. Stanisław Malik